Astronomia, nauka o kosmosie jej piękno jest w naturze

     
   Kasjopeja      
       
   
Kasjopeja

(łac. Cassiopeia, dop. Cassiopeiae, skrót Cas), inaczej zwana też Kasjopea - gwiazdozbiór półkuli północnej, położony w obszarze Drogi Mlecznej. Według legendy Kasjopeja była piękną, lecz zarozumiałą królową Etiopii, żoną króla Cefeusza i matką Andromedy. Na niebie jest przedstawiona, gdy siedzi na krześle. Jest to gwiazdozbiór łatwy do odszukania, gdyż jego główne gwiazdy układają się w kształt litery W. W 1572 r. w pobliżu gwiazdy ? (kappa) Cassiopeiae wybuchła supernowa, obserwowana przez Tycho Brahe. Pozostałości tej supernowej do dziś emitują fale radiowe. Inna supernowa, z roku 1660, która pozostała niezauważona przez ówczesnych obserwatorów, pozostawiła najsilniejsze radioźródło na niebie, znane jako Cassiopeia A.

Najjaśniejsze gwiazdy i obiekty mgławicowe:

* Cas, Szedar (Schedar - pierś), gwiazda ciągu głównego o jasności 2,2 odległa o 120 lat świetlnych
* Cas, Caph, gwiazda ciągu głównego o jasności 2,3 odległa o 42 lata świetlne
* Cas, gwiazda odległa o 780 l.ś. Jest to gwiazda zmienna, należąca do tzw. typu gwiazd zmiennych z rozciągłymi atmosferami - jej jasność waha się od 3,0 do 1,6 wielkości gwiazdowych, bez ustalonego okresu
* Cas, Ruchbah (kolano), gwiazda ciągu głównego o jasności 2,7 odległa o 62 l.ś.
* Cas, olbrzym o jasności 3,4, odległy o 520 l.ś.
* M 52 (NGC 7654) - gromada otwarta zawierająca ok. 120 gwiazd, odległa o 3800 lat świetlnych, widoczna w małym teleskopie.
* M 103 (NGC 581) - gromada otwarta
   
         
     

<-  Haut de page  ->
 

   
 
Webmaster : Paweł Brzostowski (pepelito) | Š Design : LaCasaGoum.com